Jedlo je jednoducho pôžitok. Viem si veľmi dobre predstaviť menu zložené z pečených klobások, špekáčikov, kuracích krídelok, steakov, bravčových rebierok, kotliet a k tomu grilovanú zeleninu, a rozmanité čerstvé zeleninové šaláty. Som všežravec a som ním rada.
A čo tak grilovanie bez mäsa? Vedeli ste, že steaky môžu byť i z karfiolu?
Stačí ho nakrájať na 1 cm hrubé plátky, zakvapkať olejom, posypať bylinkami a korením a dať na gril. Nie, nechutí ako ribeye steak, no jeho chuť vás určite milo prekvapí.
Nemusíte byť vegetariánom, no ak ním ste, základom vášho jedálnička je zelenina a tá grilovaná je vynikajúca. Pripravuje sa podobne ako mäso. Často ju marinujeme. Marinády na zeleninu môžu byť jemné, ostré, kyslé i sladké. Potierame ju maslom i olejom – vhodný je olivový i repkový, no skúste i tie menej tradičné – môj tip je sézamový olej. Dochucujeme bylinkami, korením, ktoré jej chuť ešte zvýraznia. Skvelé sú grilované huby, ktoré naplníme syrom alebo bryndzou.Chuťové poháriky sa určite potešia, ak zeleninu skombinujeme s rôznymi omáčkami, dípmi, či balzamikom. Stačí posypať orieškami, semienkami a máme zdravý snack.
Grilovať sa dá skoro všetko. Grilované avokádo, ktoré si dáme s chlebíkom, plackami, alebo pizza tyčinkami obsahuje zdravé tuky i ďalšie telu prospešné látky. Navyše je ideálne pre krásnu pleť i zdravé srdce.
Ak si na grile pripravujete placky, či pečivo, už ste si všimli, že sú o niečo suchšie ako keď ich pečiete, preto sú ideálne potreté bylinkovým olejom, alebo podávané s rôznymi dípmi.
Začína sa jar, a preto do prílohových šalátov skúsme pridať čerstvé listy púpavy, či žihľavy. Naša pečen sa poteší. Má rada všetko, čo je horké.
A čo ryby? Prečo sa vlastne nepovažujú za mäso? Pôvod tohto tvrdenia je zrejme v kresťanstve, kde ryby boli vnímané ako nie „pozemské“ zvieratá. Považovali sa za čisté – zrodené z vody – vhodné ako jedlo kajúcnikov. Navyše boli lacné a nie veľmi chutné.
Za lahôdku ich nepovažovali ani starí Rimania. Nikdy ich neponúkali ako slávnostné jedlo a vraj ich jedli len z donútenia.
Možno to je jedným z dôvodov, prečo aj dnes, napriek ich lahodnosti a zdravotným benefitom, konzumujeme na Slovensku stále málo rýb. A pritom rybacinka je taká lahodná! Navyše zdravá. Obsahuje vitamíny A, B1, B6, B12, D.
Grilovanie rýb nie je zložité. Zelenina i ryby si pri grilovaní vyžadujú nižšiu teplotu a kratší čas prípravy ako mäso. Najlepšie ich chuť vynikne, ak ich pred, aj počas grilovania potierame maslom, posypeme bylinkami, soľou a korením. V jednoduchosti je krása. Pozor si dajme, ak ich pokvapkáme alebo pečieme s citrónom a zabalíme do alobalu. V tejto kombinácii je lepšie použiť papier na pečenie, pretože v kyslom citrónovom prostredí sa hliníkový alobal rozpúšťa. A ešte jeden tip – rybku pred grilovaním nesťahujme z kože. Tá dodá rybaciemu mäsu správnu chuť a navyše je v nej najviac vitamínu D.
Už sa len žiada sladká bodka na záver - dezert. Okúsili ste už grilovaný ananás, banán, alebo jablko? Dochutiť medom, javorovým sirupom, praženými orieškami a kopčekom vanilkovej zmrzliny – jednoducho MŇAM!