S grilmi Weber je grilovanie jedna veľká radosť. Nielen grilovanie na griloch Weber je jednoduché, intuitívne, ale hlavne nikdy negrilujete sami, alebo len sami pre seba. Grilovanie sa zvyčajne spája s návštevou priateľov,či rodinným stretnutím, kedy sa človek chce baviť, radovať sa, oslavovať a k tomu sa aj dobre najesť .
S príchodom jesene a zimy však ľudia v Slovenských mestách a dedinách grilujú menej a menej. A to je veľká škoda. V mnohých krajinách ľudia už praktizujú celoročné grilovanie. Napríklad v takej Kanade, kde majú zimné obdobie podstatne dlhšia, než je tomu u nás.
Nenechajte sa týmto studenším obdobím roka okrádať o krásne zážitky pri grilovaní. Veď padajúci sneh, šantiace deti, varené víno či punč a k tomu rozpálený gril majú tiež svoje nezanedbateľné čaro. Pripravte takto svojim priateľom skvelú hostinu, ktorá rozohreje telo i dušu .
Radi by sme Vám preto k tomuto pomohli niekoľkými tipmi a trikmi.
- Bezpečnostná prehliadka - pri použití plynového grilu poriadne prezrite všetky horáky a trysky. Pavúci sú známi vďaka svojim sieťam, ktoré obmedzujú tok plynu.
- Teplé oblečenie - určite sa teple oblečte, avšak pozor na šály a iné visiace látky, ktoré by sa Vám mohli od grilu chytiť. Rukavice odporúčame také, aby umožňovali ľahký pohyb prstov alebo použite rukavice s odnímateľnými končekmi prstov.
- Umiestnenie grilu - gril umiestnite na miesto, kde nefúka vietor. Dbajte na to aby gril nebol v okolí horľavých materiálov.
- Samotné grilovanie - radšej vyberajte z receptov, kde netreba veľké kusy mäsa. Tiež je lepšie použiť zeleninu, ktorá je rýchlo uvarená. Veľké kusy mäsa sa dlhšie pripravujú a tiež dlhšie grilujú. Pozn : v zime trvá grilovanie trochu dlhšie.
- Palivo - majte pripravené dostatok brikiet alebo plynu, aby Vám náhodou palivo nedošlo. Propán má v zime trochu lepšie vlastnosti horenia ako propán - bután. Ak máte tú možnosť zvoľte práve propán. A tiež skladujte plynové fľaše niekde v teple, ale zároveń v dobre odvetrávanej miestnosti, než priamo vonku.
- Olej - pred zapálením potrite rošt olejom. Nebude dochádzať k častému prilepovaniu potravín.
- Zapálenie a predhriatie - pri griloch na brikety nebudete mať problém so zapálením. Problém by mohol nastať u plynových grilov . Preto neotáčajte uzáver plynovej fľaše úplne na doraz, zapáľte gril a potom môžete uzáver viac otvoriť. Gril poriadne predhrejte. Toto tiež môže zabrať viac času ako obvykle.
- Veko - pre čo najlepšie udržanie tepla vo vnútri grilu je dôležité mať gril zavretý tak dlho ako je to možné. Odháňajte zvedavcov a sami odolajte nutkaniu sa na grilované potraviny pozerať. Predsa len to pri nižších teplotách bude trvať dlhší čas.
- Znak grilovania - aj v zime sa dá na steaky aplikovať "quadrillage" , čo je na mäse vypálená mriežka. Stačí mať gril poriadne rožhavený na vysokú teplotu, položiť na rošt steak, vyčkať 90 sekúnd, otočiť steak o 45 ° a opäť 90 sekúnd počkať. Vznikne tak na mäse klasická mriežka.
- Grilovacie náčinie - doporučujeme používať dlhšiu lopatku alebo kliešte, miesto vidlice. Nechcete predsa, aby Vám šťava z mäsa vytiekla.
- Nehrajte sa s tým - odolajte nutkaniu nahliadať dovnútra grilu a tiež nutkaniu častejšieho otáčanie mäsa. Doprajte grilovaniu extra čas.
- Priame a nepriame grilovanie - ako už bolo povedané, sú lepšie recepty s menšími kusmi mäsa . Ale taký americký moriak, hovädzí Wellington, alebo grilované rebrá sú tiež výbornými a chutnými jedlami na vianočnom stole. Bude to chcieť však trochu viac práce, viac času a určite aj viac vareného vína na zahriatie!
- Instantné teplomery - ak vlastníte niektorý z teplomerov Weber, odporúčame ho použiť. Budete si tak istí, že mäso má vnútri teplotu, ktorú tam chcete mať. .
- Jedlo - je potrebné dopriať hotovému jedlu trochu odpočinku . Je to veľmy dôležitý krok - šťavy v mäse sa musia vyrovnať. Dobrou pomôckou Vám môže byť hliníková fólia, ktorá teplo dobre uchová.
- Čistenie - kým je gril horúci, je vhodné ho vyčistiť, aby ste nabudúce nemali ešte viac práce. Odporúčame použitie teplovzdorné rukavice a dobrú oceľovú kefu na čistenie. Počas doby, čo sa budete venovať čistenie grilu, sa vyrovnajú všetky šťavy a jedlo bude pripravené na podávanie.
- Ochrana - nechajte gril vychladnúť. Potom potrite vyčistený rošt trochou rastlinného oleja, vyčistite odkvapkávaciu nádobu od zvyšku štiav, tukov a omrviniek. Až gril vychladne, zakryte ho do ochranného obalu.
To hlavné nakoniec : Dobrú chuť !