Vynález kotlového grilu

Grily predávané v roku 1951 boli žalostnými konštrukciami a nikto si nebol viac vedomý ich nedostatkov ako George Stephen, veľký milovník grilovania, zamestnaný ako zvárač v oceliarni bratov Weberov neďaleko Chicaga, ktorá v tom čase pracovala na zákazke na výrobu bójok pre pobrežnú hliadku. A práve tieto kovové bójky vnukli Georgovi nápad, ktorý zmenil svet grilovania.

Rovnako ako tisíce Američanov, bojoval George Stephen so svojou otvorenou kovovou misou, s ktorou bolo grilovanie ako stávka v lotérii. Pokiaľ Vám to nepokazil dážď, tak i ten nejslabší vetrík Vám mohol naviať popol na Vašu ťažko vydretú odmenu.

Nuž, ak je núdza matkou vynaliezavosti, tak hlad je jej krstným otcom. Frustrovaný bojom s počasím i nerovnomerným a nekontrolovateľným horením, ktoré viedlo k nesprávne upravenému jedlu (sčernané, spálené jedlo zvonku, surové vnútri), prišiel nakoniec v roku 1952 George na spôsob ako kontrolovať priebeh grilovania, zatiaľ čo je jedlo chránené pred nevyspytateľnými živlami.


Zrod prvého kotlového grilu

Rozseknutím kovovej gule na dve polovice, použitím jednej polovice ako misy na nohách a druhej polovice ako poklopu, se zrodil prvý kotlový gril. Hoci rozmanitosť úpravy jedla nebola prvoradým cieľom, Georgov nový vynález ponúkol do tej doby nevídané možnosti nepriameho grilovania či naopak rýchleho grilovania s využitím komínového efektu.

Susedia tento gril pomenovali „Sputnik“ a veľa sa mu nasmiali, ale potom, čo mali možnosť ochutnať vynikajúci grilovaný steak, smiech ich veľmi rýchlo prešiel. Odrazu Georgova „výstrednosť“ bola tak vel'mi žiadaná, že nebolo možné vyhovieť záplave objednávok. A tak v rámci Weber Brothers Metal Works vznikla samostatná divízia výroby grilov a George Stephen se stal jej spolumajiteľom. Koncom 50. rokov bol už jediným vlastníkom spoločnosti, ktorá zmenila meno na Weber-Stephen Products Co. Georgov “Sputnik” neuveriteľne rýchlo zmenil americké zahrady a stal sa svetovou ikonou grilovania.

V roku 1985 pribudol k rodine kotlových grilov plynový gril Genesis®, ktorý okamžite priniesol veľký úspech. Odrazu si mohli spotrebitelia užiť pohodlie plynového grilovania bez straty kvality alebo typickej chuti. Dnes je Weber prvotriedny americký výrobca ako plynových tak kotlových grilov na uhlie.

Firma Weber-Stephen Products Co., nachádzajúca sa neďaleko Chicaga, je stále rodinnou firmou a je riadená a vedená všetkými dvanástimi deťmi Marge a George Stephenových. Dnes Weber® ponúka širokú škálu moderných a štýlových grilov, dávajúcu vonkajším šéfkuchárom flexibilitu a možnosť grilovania, opekania, údenia a pečenia v akomkoľvek období v roku.

George Stephen zomrel v roku 1993, ale jeho nápad, ktorý navždy zmenil svet grilovania, ostáva.

Voľný čas je teraz veľmi cenná komodita a preto stále viac rodín a priateľov sa znovu a znovu vracia k tomuto jednoduchému potešeniu, pre ktoré bol George tak nadšený. Je to viac ako len varenie. Je to viac ako len jedlo. Je to spojenie s priateľmi, s rodinou. Je to Weber.

V skutočnosti všetko, čo George Stephen urobil bolo, že zapálil oheň. Pravá vášeň pre grilovanie je v každom z nás. Ak máte radi chuť grilovaného jedla, ak máte radi atmosféru, ktorá každé grilovanie sprevádza, ak vás vôňa kurčaťa očaruje túžbou, potom všetko čo potrebujete, je len gril Weber.
Georg Stephen

Ďakujeme ti, Georg.

Nákupný košík
naša predajňa
Naše prodejna foto
spôsob doručenia
Toptrans
Newsletter

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookies. Súhlasím